PRAMEN NISY

Možná by vaše putování mělo začít právě tady. Protože i tady něco začíná. Lidé rádi slaví nové začátky. Slaví narození dítěte a narozeniny vůbec, slaví nový rok, nový dům, novou silnici, novou přehradu, novou knihu. Tady se rodí řeka. Úplně nová řeka, která ještě nic neví o životě. Průzračný čistý pramínek vyskočí ze zlatého písku a už se žene bažinatou loukou. Pospíchá. 

Proč tak pospíchá? Proč se chvilku nezdrží v utěšeném místě svého zrodu, kde panuje zelené přítmí? Ví snad, jak dlouhou má před sebou cestu? Nemůže se dočkat až posílená vodou všech svých přítoků konečně u Neuzelle splyne s Odrou a společně s ní se vydá na cestu k Baltu? Smočte ruku ve vodě a vaše stopa v ní se vydá na cestu k moři. Není to zázrak? Začněte své putování za tajemnými místy Jizerských hor právě tady. Naučte se právě tady vnímat jejich atmosféru a klid. Protože tady můžete svoji drobotinu klidně nechat bez dozoru. Tady je ohlídá rusalka Nisa, strážný duch této řeky. Žije v řece odedávna a drží ochrannou ruku nad všemi, kdo se octnou na jejích březích. Je krásná a hodná, někdy sedává pod jabloňovým stromem a spřádá zlatou přízi. Kdysi se do ní zamiloval hrozný démon Muhu a chtěl ji za ženu. Nisa ho ale nechtěla a schovávala se před ním v kmeni jabloně. Muhu ji za to proklel strašlivou kletbou. Královna všech víl a rusalek jeho kletbu zmírnila tím, že Nisu může osvobodit opravdová lidská láska. Muhu se snažil ze všech sil, aby dobrá kouzla královny víl zmařil. Ale nepodařilo se mu to. Nakonec nad jeho nekalými rejdy zvítězila věrná láska Tomáše a Růženky. On sám byl na věky uvězněn ve skále uprostřed jedlového lesa a v místech, kde rostla jabloň, v jejímž kmeni se Nisa ukrývala, vzniklo město Jablonec nad Nisou. Protože řeka Nisa už dávno neprotéká hlubokými lesy jako kdysi, přestěhovala se víla Nisa sem, k prameni. Tady má klid. Když se budete pozorně dívat, najdete na březích novorozené řeky i planou jablůňku. A pod ní třeba i vílu. Kdo ví…

K PRAMENI ŘEKY NISY

Jablonecké Paseky (MHD) – Kynast (1,5 km) – Nisanka (3 km) – rozcestí U Třech lip – pramen Nisy (4 km) – Smržovka, Lidické náměstí – Smržovka, nádraží ČD (6,5 km). 

Vycházku začneme v Jabloneckých Pasekách buď na Paseckém náměstí, nebo u železniční stanice. Doprovázet nás bude zelené značení. U zastávky přejdeme železniční trať a okolo domova důchodců (dříve vodoléčebné lázně z roku 1893) stoupáme na Kynast. U bývalé restaurace vyjdeme z lesa, odkud pokračujeme pohodlnou hřebenovou cestou okolo Feixova kříže (obnoven 2011) k rozhledně Nisanka. V roce 2006 zde byl postaven telekomunikační stožár, který slouží i jako vyhlídková věž. Otvírací doba na www.rozhledna-nisanka.cz.Zelené značky pak klesnou k silnici, na rozcestí U Třech lip (boží muka). Po silnici odbočíme krátce doprava k prameni Nisy. Prameniště bylo zvelebeno již v roce 1930, později však bylo místo zanedbáno. V roce 2010 proběhly rozsáhlé úpravy.Od pramene můžeme pokračovat po místním značení Smržovského vyhlídkového okruhu. Přivede nás nejprve k Parkhotelu, odkud pokračuje městským parkem až na Lidické náměstí ve Smržovce. Na náměstí T. G. Masaryka je to odtud kousek a jen o něco dále najdeme nádraží ČD.