Kniha

Místopisná pohádka pro malé i velké

Putování s vílou Izerínou známé regionální spisovatelky Kláry Hoffmanové přináší zajímavé spojení  tradičních vypravěčských postupů s málo známými pověstmi a povídačkami Jizerských hor. Pohádkové motivy z kraje jistě zaujmou naše nejmenší čtenáře, text ovšem ocení především jejich rodiče, kterým kniha nabízí zajímavé tipy na krátké výlety do okolí. Na své si ale přijdou i zapálení milovníci jizerskohorského místopisu.

Příběh ve stylu pohádkového putování Nilse Holgerssona Švédskem vyprávěný v bodrém duchu Krkonošských pohádek se snoubí s tajemnou atmosférou příběhů Boženy Němcové, kde chudí lidé nakonec dojdou svého štěstí. Stejně jako ve švédské populárně naučné učebnici zeměpisu se dvě malé dívky vznášejí na křídlech fantazie – a říkejme jí víla Izerína – nad rodným krajem a dívají se na něj z nové, zajímavější perspektivy.„Holčičkám se zdálo, že se od chvíle, kdy navštívily s Izerínou Bukovec, něco změnilo. Celý svět jim připadal nějak zajímavější, zářivější a barevnější. Naučily se dívat na věci kolem sebe hodně zblízka (...),“ (Putování s vílou Izerínou).

Vyprávění o putování sourozeneckého dua po místech jako jsou Kočičí kameny, Na Čihadle či Čertovy skály vytváří pestrobarevnou mozaiku zeměpisných údajů, lidového vypravěčství i lidských osudů. Prostřednictvím znovu sebraných povídaček poznáváme zapomenutá zakoutí Jizerských hor i málo známé, kouzly opředené postavičky jako byli magie znalý Brechsmied, přízračný Divoký jezdec nebo loupeživý rytíř Dornst.

Místní pověsti nabízejí mimo jiné i vhled do těžkého života horalů. Osudy chudých dívek, kterým víly pomohly k věnu, aby se mohly vdát, obraz matky, která po roce soužení vynáší ze skály plné pokladů jen a jen svoje dítě, i zpodobnění lidí, kteří byli za své dobré skutky odměněni pokladem, ilustrují nejen chudobu kraje a každodenní starosti místních obyvatel, ale i jejich víru v dobrý konec a prosté hodnoty, které jim dovolovaly žít v nepříznivých podmínkách neúrodných kamenitých svahů Jizerských hor.

Kniha je cenným pokusem o znovuvzkříšení oblastních tradic v povědomí lidí místních i těch „z kraje“. Pomáhá Jizerským horám znovu najít svou hrdou podobu kraje houževnatých horalů, odhodlaných poprat se s přírodou o svoje místo na zemi, korunovanou originálními sklářskými výrobky, které se proslavily daleko za hranicí celé české kotliny.

Dominika Pospíšilová

Knihu můžete koupit ve všech dobrých informačních centrech Jizerských hor nebo v e-shopu nakladatatelství BUK: http://www.nabuk.cz/knihy-eshop.html