PLCS

Víla Izerína

Kalendář akcí

18.6.2022 13:00 - 25.6.2022 16:30

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)Muzeum hraček Jablonec nad Nisou
KVĚTEN - ČERVEN 2022 je v muzeu hraček otevřeno každou sobotu od 13:00 do 16:30 hodin.
18.6.2022 10:00

Čarovná rybí kostička

Čarovná rybí kostičkaNaivní divadlo Liberec
Pohádka o rybí kostičce, která má kouzelnou moc.
18.6.2022 17:30

Rakeťák

RakeťákKino Varšava
Nový film studia Disney a Pixar přináší příběh mladého astronauta Buzze Rakeťáka. Po ztroskotání na neznámé planetě se spolu s vesmírnou posádkou a její velitelkou Alishou snaží najít cestu domů skrze prostor a čas a zároveň čelí hrozbě ohrožující bezpečnost vesmíru…
24.6.2022 10:00 - 18:00

Workshop – dřevěné šperky

Workshop – dřevěné šperkyEKOPark Liberec
Originální dřevěné vypalované šperky Lektor: Lenka Stumpfová
24.6.2022 17:00 - 25.6.2022

Film Rakeťák

Film RakeťákKino Jas Járy Cimrmana Tanvald
Americký animovaný rodinný film.

K Protržené přehradě

Jizerské hory

Web:www.mesto-desna.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Vydejte se po stopách jednoho smutného příběhu – po stopách Protržené přehrady na Bílé Desné. Letos je Protržené přehradě 100 let.

V letošním roce, 18. září 2016, uplyne již 100 let od katastrofy na Bílé Desné, způsobené protržením tehdy vybudované přehrady. Pro 67 lidí znamenala ztrátu toho nejcennějšího, pro přeživší nesmírné utrpení a nesnáze, pro tehdy prosperující městečko fatální pohromu. Tato katastrofa pak následně ovlivnila na další desetiletí výstavbu obdobných vodohospodářských děl. Přehrada je evropským unikátem – je jedinou sypanou hrází v Evropě, která se protrhla z technických příčin (viz foto 1). Svému původnímu účelu sloužila pouhých 10 měsíců a nestačila se ani zcela naplnit (v době katastrofy byla naplněna zhruba do tří čtvrtin). Cílem turistů je však již plných 100 let.

Z iniciativy pana Jaroslava Zemana, senátora Parlamentu ČR a starosty obce Albrechtice v Jizerských horách, vznikl v roce 2013 projekt „Obnova kulturní památky Protržená přehrada na Bílé Desné“, jehož cílem je podpořit cestovní ruch. K této iniciativě se přidalo město Desná a podpořil ji i celý Mikroregion Tanvaldsko. Na realizaci se podílely i Lesy ČR, Povodí Labe a CHKO Jizerské hory. Cílem projektu bylo zbavit Protrženou přehradu náletových stromů, a otevřít tak neopakovatelný celkový pohled na pozůstatky bývalé hráze (foto 2).

Dále došlo ke zpevnění kamenné části, osazení areálu informačními tabulemi, vybudování nové bezpečné lávky přes Bílou Desnou a také přístřešku pro turisty v místě, kde kdysi stála Krömerova bouda (foto 3 a 4). Byly vytvořeny chodníčky po hrázi a zřízena naučná stezka, jež vede z Desné až k areálu Protržené přehrady. V centru města byla instalována dřevěná zvonička (vyrobená v rámci desenského dřevosochání) se značkou, kam až sahala voda v době katastrofy, a poutač na naučnou stezku (foto 5). Na trase pak jsou postupně umístěny informační panely s texty ve čtyřech jazycích (češtině, němčině, polštině a angličtině). Naučná stezka vede z centra Desné po silnici k balvanu s pamětní deskou v Desné I, za mateřskou školou na Malou Stranu, zpět na silnici před otočku autobusu k bývalé úpravně vody a dále proti proudu řeky až do areálu Protržené přehrady.

První informační panel je tedy v centru města, na začátku naučné stezky. Seznamuje turisty stručně s tragédií na Bílé Desné – slovem i fotografiemi. Druhý panel je umístěn za mateřskou školou a návštěvníci si na něm mohou prohlédnout dobové fotografie budov po tragédii, doplněné vysvětlujícím textem. Třetí informační panel je instalován za mostem (před vstupem zpět na silnici) a seznamuje formou fotodokumentace a stručného výkladu s kaskádami na Bílé Desné. Čtvrtý panel je usazen na otočce autobusu a přináší informaci o další zajímavosti spojující Desnou s Albrechticemi – Mariánských schodech. Na další trase (mezi bývalou úpravnou vody a Protrženou přehradou) jsou připravena tři odpočinková místa s vyhlídkou na divoké koryto řeky a možností prověřit své znalosti místní fauny a flóry pomocí interaktivních naučných tabulí Lesů ČR (foto 6). V samotném areálu přehrady pak v letošním roce vznikne naučná „technická“ stezka s tabulemi, které zajistí Povodí Labe.

Program obnovy této kulturní památky a jejího blízkého okolí je v souladu s dlouholetým programem rozvoje cestovního ruchu v Mikroregionu Tanvaldsko a s rozvojem turistického ruchu Libereckého kraje. Projekt má zatraktivnit zmíněnou lokalitu a zvýšit zájem turistů o tuto část Jizerských hor. V neděli 18. září 2016 proběhne v areálu Protržené přehrady celebrace. Připomene nešťastnou událost, ale zároveň se stane příležitostí ke slavnostnímu otevření areálu jako významného turistického cíle. Součástí bude mše za zemřelé, vysvěcení pomníčku obětem, ale i celá řada dalších aktivit. Protržená přehrada nemá být pouze smutným mementem, ale její areál se má stát vyhledávaným cílem turistů, místem setkání, odpočinku i tiché vzpomínky.

text: Mgr. Dana Nývltová

Související odkazy: 

Historický dokument – www.youtube.com/watch?v=86roW3ZJdA4

Oprava štoly 2015 – www.youtube.com/watch?v=tOG-8Zh2Hwg

Protržená přehrada 1A, autor: archiv Město Desná
Protržená přehrada 1B, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 1C, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 2A, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 2B, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 2C, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 2C, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 3A, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 3B, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 4A, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 4B, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 5, autor: archiv Města Desná
Protržená přehrada 6, autor: archiv Města Desná
 
 
Jizerské hory (logo)
Jizerské hory –
Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

468 11 Janov nad Nisou 520 / IČ: 75057760 / info@jizerky.cz / www.jizerky.cz
Liberecký kraj
load