PLCS

Víla Izerína

Kalendář akcí

24.6.2022 10:00 - 18:00

Workshop – dřevěné šperky

Workshop – dřevěné šperkyEKOPark Liberec
Originální dřevěné vypalované šperky Lektor: Lenka Stumpfová
24.6.2022 17:00 - 25.6.2022

Film Rakeťák

Film RakeťákKino Jas Járy Cimrmana Tanvald
Americký animovaný rodinný film.
23.6.2022 16:00

POHÁDKA PTAČÍ

POHÁDKA PTAČÍLidové sady Liberec
O čem si ptáci povídají?
25.6.2022 13:00 - 16:30

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)Muzeum hraček Jablonec nad Nisou
KVĚTEN - ČERVEN 2022 je v muzeu hraček otevřeno každou sobotu od 13:00 do 16:30 hodin.
24.6.2022 15:00 - 18:00

Dětem pro radost

Dětem pro radostKrajská vědecká knihovna v Liberci
Před budovou knihovny: Zábavné a hravé odpoledne pro celou rodinu pod širým nebem. Kreslení, puzzle, pohybové hry, bubnování, burza knih, maxihry – nejen pro děti. Vstup zdarma.

HAJNÍ KOSTEL

HAJNÍ KOSTEL

Kdo jsme? Odkud přicházíme? Kam jdeme? Každá generace si jednoho dne položí tuto otázku. 

Každá generace začne jednoho dne pátrat po svých kořenech a tam, kde nebude nalézat historické prameny, popustí uzdu své fantazii. Tak se stalo, že v jednom takovém zlomu nazvali lidé skálu v dolní části hřebene Poledních kamenů Hainskirche, v překladu kostel v háji nebo přesněji pohanská svatyně. Prostí horalé tušili, že před křesťanskou vírou tu bylo něco jiného, bližšího přírodě, lesům, skalám, vodě i živým tvorům. Marně však vyvolávali duše svých předků, aby jim odpověděly na jejich otázky. Paměť národa je krátká, udržuje-li se pouze ústním podáním, ale hlas krve je vytrvalý. Lidská fantazie tedy stvořila na vrcholovém kameni pohanský oltář a za času slunovratů nechala do skalních mís stékat krev zvířecích i lidských obětí. Okolní bukové háje pak byly svědky tajemných duchovních obřadů. Leč čas neúprosně běžel a křesťanství se dostávalo hloub a hloub pod kůži místních. Přicházeli i noví osadníci, a tak z pohádek předků pomalu zůstal jen starý název Hainskirche neboli Hajní kostel. Nové časy přinesly i laskavější legendu. Ve skále je ukryt poklad. Na Velký pátek šla tudy žena s malým synkem. V kostele v Bílém Potoce právě začali zpívat pašije. Skála se před ní otevřela a ona vstoupila do nitra země. Všude byla spousta pokladů. Žena postavila dítě na zem a začala jako smyslů zbavená vynášet poklady před jeskyni. Zpěv pašijí skončil a skála se s rachotem zavřela. Žena zůstala stát před chladnou kamennou stěnou a dítě bylo uvnitř. Myslela, že zešílí. Celý rok se jako v mátohách ploužila po horách, až na Velký pátek opět stanula v těch místech. Skála se znovu otevřela a žena uviděla svého chlapečka živého a zdravého, jak se na ni směje. Na nic nečekala, popadla ho do náručí a utíkala s ním domů. Po pokladu ukrytém ve skále už nikdy ani nevzdechla. Dobře věděla, že to nejcennější na světě má doma.

HAJNÍ KOSTEL – VYHLÍDKA SE SKRYTÝM POKLADEM

Bílý Potok, železniční stanice – rozcestí značených cest (0,5 km) – rozc. U Liščí chaty (2 km) – vodopád Černého potoka (3,5 km) – zpět na hlavní cestu – odbočka k Hajnímu kostelu – Hajní kostel (4,5 km) – stejnou cestou zpět do Bílého Potoka. Celkem 9 km, bez odbočky k vodopádu 8 km.
Námaha během většího stoupání bude odměněna řadou působivých výhledů.

Od železniční stanice půjdeme krátce po červených značkách. U rozcestníku značených cest narazíme na zelené značky, které nás budou provázet po celý výlet. Projdeme kolem chatového tábora a zvolna stoupáme k lesu. Po vstupu do lesa se výstup postupně stane namáhavějším. Značení se vyhýbá tzv. Liščí chatě (soukromý objekt) a vede nás romantickým údolím Černého potoka až k odbočce k vodopádu. Jeho návštěvu bychom neměli vynechat, patří k nejhezčím v Jizerských horách. Po jeho prohlídce se vrátíme zpátky na odbočku a vystoupáme po široké cestě do první velké zákruty. Hned nad ní odbočuje doleva stezka k vyhlídce bájného Hajního kostela.
Nejsnazší návrat do Bílého Potoka je po stejné cestě. Nároční a zdatní milovníci přírody mohou pokračovat např. ke skalám vyhlídkového Frýdlantského cimbuří či pokračovat dále do hor.

23.9.2014 15:33:39 | přečteno 6070x | tana
 
Jizerské hory (logo)
Jizerské hory –
Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

468 11 Janov nad Nisou 520 / IČ: 75057760 / info@jizerky.cz / www.jizerky.cz
Liberecký kraj
load