PLCS

Víla Izerína

Kalendář akcí

17.8.2022 10:00 - 31.8.2022 19:00

Tvořenní s Lenkou v javorovém altánku

Tvořenní s Lenkou v javorovém altánkuEKOPark Liberec
Děti si vytvoří polštářkového kamaráda a rodiče se mohou v případě zájmu dozvědět něco o svých dětech. Lektorka: Lenka Tauchmanová
18.8.2022 16:00

AFRICKÁ POHÁDKA

AFRICKÁ POHÁDKALidové sady Liberec
Malý černoušek se vypraví na sever, do Grónska, aby konečně uviděl sníh.
19.8.2022 17:00 - 20.8.2022

Film Princezna rebelka

Film Princezna rebelkaKino Jas Járy Cimrmana Tanvald
Francouzský animovaný rodinný film.
21.8.2022 16:00

O SMOLÍČKOVI

O SMOLÍČKOVI Dětský koutek Lidové sady Liberec
Nestárnoucí vyprávění o jelenu se zlatými parohy a Smolíčkovi.
22.8.2022 14:00 - 16:00

Tvořivé pondělky s firmou JM KORAL

Tvořivé pondělky s firmou JM KORALObecní úřad Bedřichov
Prázdninovou akci "Tvořivé pondělky s firmou JM KORAL" pořádá infocentrum v Bedřichově ve spolupráci s firmou JM KORAL, tradičním výrobcem skleněných korálků a nositelem značky Regionální produkt Jizerské hory.

BUKOVEC

Bukovec

Znáte „Staré pověsti české“ od Aloise Jiráska? Že se ptám. Abyste neznali. To by byla ostuda! Zalistujte trochu v paměti. 

Jedna pověst vypráví o rytíři Brunclíkovi. To je ten, jehož socha stojí na Karlově mostu. Ten, co mu u nohou leží lev. Lev z našeho státního znaku. Rytíř Brunclík projel kus světa a v jedné končině narazil na jantarovou horu, která si dokázala přitáhnout vše živé v okolí padesáti mil. Její sílu dokázal překonat jenom pták Noh. Díky věrnému sluhovi, který rytíře zašil do zvířecí kůže, se Brunclík dostal jako kořist do hnízda ptáka Noha a po mnohých peripetiích zpátky do Čech. Můj život není zdaleka tak pestrý jako život kamenného rytíře z Karlova mostu. Paty jsem z Čech vytáhla jen několikrát a nepřivezla jsem z cest ani lva, ani čarovný meč, který srazí hlavy všem nepřátelům země České najednou. (Mimochodem, napadá vás taky ta hříšná myšlenka, kolik a jakých hlav by se válelo po zemi?) Přesto mám i já svou jantarovou horu. Není sice z jantaru, ale z čediče, o její přitažlivosti však nemůže být pochyb. Mám na to svědky. Jen se podívejte na fotografie Jizerky. Najdete jen málo těch, na nichž se Bukovec neukáže alespoň kousíčkem. Jeho majestátný zjev odlišující se od okolní přírody neustále přitahuje váš zrak. Mnoho se namluví o Safírovém potoku, Hnojovém domě a podobně, ale když dojde na lámání chleba, stejně si každý při slově Jizerka vybaví nejdřív Bukovec. Bukovec je skutečně výjimečný. Oproti ostatním horám je mladý, proto je taky tak vysoký, vznikl až ve třetihorách a je tvořen v Jizerkách nepříliš častou horninou - čedičem. Ta má tu vlastnost, že není tak kyselá jako okolní žula a když se rozpadá, vzniká z ní výživná zemina, ve které se dobře daří právě bukům. Odtud Bukovec. A jako každé mládí, je i Bukovec volnomyšlenkář. Proto to byl právě on, kdo poskytl ochrannou náruč princezně Izeríně, když utíkala před nedobrovolnou svatbou. Stará pověst vypráví, že zámek jejího otce stál v těch místech, kde dnes do krajiny shlíží rozhledna Štěpánka. Odtud prý princezna utíkala se starým sluhou až pod Bukovec, který jí otevřel svoji jeskyni, aby se mohla ukrýt ona, její sluha i poklady, které vzala doma. Marně ji hledali otcovi vojáci. Teprve když na cesty vyrazil krásný mladý princ, kterého měla Izerína už dávno ráda, vystoupila princezna z nitra hory. Aby však byla vyzkoušena síla princovy lásky, strop jeskyně se propadl a celý poklad zasypal. Princ byl ale rád, že našel svoji milou a ze ztráty pokladu si nic nedělal. To vypráví stará pověst. Ale my víme své. Princezna Izerína v Bukovci žije dodnes. Jen už není princeznou, ale vílou a svoje poklady ukryla ve skalách a potocích celých Jizerských hor. Mnoho lidí už je hledalo a někteří je možná i našli, jak o tom svědčí mnohá tajemná znamení vytesaná do skal, ale víle je to jedno. Stará se o celé Jizerské hory a má práce nad hlavu.

NAUČNOU STEZKOU TŘI ISERINY NA BUKOVEC A K RAŠELINIŠTÍM JIZERKY

Jizerka, parkoviště – zastavení č. 1 NS Tři iseriny – Bukovec, lom – Bukovec vrchol – Jizerka centrum, pomník a chata Pyramida – národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky, zastavení č. 13 – po silničce návrat na parkoviště. Celkem 5 km.
Nenáročná vycházka krajem víly Izeríny.

Naučná stezka je značená tvarovými značkami se zeleným pruhem. Začíná na záchytném parkovišti na jižním okraji osady Jizerka. Od čedičového lomu (zastavení č. 3) stoupá jedna její větev strměji na vyhlídkový vrchol Bukovce, druhá větev vrchol bez většího převýšení obchází. Navržená vycházka dále prochází centrem Jizerky a pokračuje až k poslednímu, třináctému zastavení NS. Odtud se vrátíme do výchozího místa.
Připraveno je i prodloužení naučné stezky přes státní hranici (most na Jizeře) a pokračování do polských osad Orle a Velká Jizera. Odtud též název stezky: Tři iseriny – polodrahokamy symbolizují tři zmíněné osady. Byl převzat z titulu stejnojmenné publikace. 

Kovová známka je opravdu umístěna v lomu, v úrovni očí a na bezpečném místě pro děti. Po příchodu do lomu z parkoviště Pod Bukovcem hledejte po levé straně kamenné stěny, asi uprostřed, v úrovni laviček.Nevzdávejte to, místo je Tajemné a musíme si ho zasloužit. Když si nebudete vědět rady, požádejte vílu o pomoc při hledání, vždyť na Bukovci bydlí.  

23.9.2014 15:31:00 | přečteno 7571x | tana
 
Jizerské hory (logo)
Jizerské hory –
Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

468 11 Janov nad Nisou 520 / IČ: 75057760 / info@jizerky.cz / www.jizerky.cz
Liberecký kraj
load