PLCS

Víla Izerína

Kalendář akcí

28.5.2022 13:00 - 25.6.2022 16:30

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)Muzeum hraček Jablonec nad Nisou
KVĚTEN - ČERVEN 2022 je v muzeu hraček otevřeno každou sobotu od 13:00 do 16:30 hodin.
28.5.2022

Má to smysl!

Má to smysl!Zoologická zahrada Liberec
Má to smysl – …chránit, pomáhat, vzdělávat, bavit…i poznávat. Seriál smyslů plných komentovaných prohlídek v Zoo Liberec! Tři soboty, kdy se dozvíte něco navíc o smyslech zvířat. Speciální komentované prohlídky zoo se smyslovým zážitkem. To si nenechte ujít, to tu ještě nebylo. Rezervace nutná.
28.5.2022 10:00

Dětský den

Dětský denStráž nad Nisou
Hřiště u Sokolíka: 10:00-11:30 dětská show se skupinou Pája papagája / 11:30-14:30 soutěže, skákací hrad, skluzavka, ukázka hasičské techniky, střelba ze vzduchovky / 14:30-15:00 ukázka výcviku psů.
28.5.2022 10:00

Kašpárek a Pán Bažin

Kašpárek a Pán BažinDům dětí a mládeže Liberec - DDM Větrník
Loutkové divadlo Spojáček vás srdečně zve na poslední představení této sezóny "Kašpárek a Pán Bažin" v Domě dětí a mládeže Větrník.
28.5.2022 15:00

Kouzla nejsou žádné čáry

Kouzla nejsou žádné čáryDivadélko Magické sklepení
Zábavný kouzelnický program pro rodiče s dětmi od 6 let. Zakouzlí si dospěláci i děti. Stačí jen přijít. Rezervace vstupenek a info: 603831256.

BUKOVEC

Bukovec

Znáte „Staré pověsti české“ od Aloise Jiráska? Že se ptám. Abyste neznali. To by byla ostuda! Zalistujte trochu v paměti. 

Jedna pověst vypráví o rytíři Brunclíkovi. To je ten, jehož socha stojí na Karlově mostu. Ten, co mu u nohou leží lev. Lev z našeho státního znaku. Rytíř Brunclík projel kus světa a v jedné končině narazil na jantarovou horu, která si dokázala přitáhnout vše živé v okolí padesáti mil. Její sílu dokázal překonat jenom pták Noh. Díky věrnému sluhovi, který rytíře zašil do zvířecí kůže, se Brunclík dostal jako kořist do hnízda ptáka Noha a po mnohých peripetiích zpátky do Čech. Můj život není zdaleka tak pestrý jako život kamenného rytíře z Karlova mostu. Paty jsem z Čech vytáhla jen několikrát a nepřivezla jsem z cest ani lva, ani čarovný meč, který srazí hlavy všem nepřátelům země České najednou. (Mimochodem, napadá vás taky ta hříšná myšlenka, kolik a jakých hlav by se válelo po zemi?) Přesto mám i já svou jantarovou horu. Není sice z jantaru, ale z čediče, o její přitažlivosti však nemůže být pochyb. Mám na to svědky. Jen se podívejte na fotografie Jizerky. Najdete jen málo těch, na nichž se Bukovec neukáže alespoň kousíčkem. Jeho majestátný zjev odlišující se od okolní přírody neustále přitahuje váš zrak. Mnoho se namluví o Safírovém potoku, Hnojovém domě a podobně, ale když dojde na lámání chleba, stejně si každý při slově Jizerka vybaví nejdřív Bukovec. Bukovec je skutečně výjimečný. Oproti ostatním horám je mladý, proto je taky tak vysoký, vznikl až ve třetihorách a je tvořen v Jizerkách nepříliš častou horninou - čedičem. Ta má tu vlastnost, že není tak kyselá jako okolní žula a když se rozpadá, vzniká z ní výživná zemina, ve které se dobře daří právě bukům. Odtud Bukovec. A jako každé mládí, je i Bukovec volnomyšlenkář. Proto to byl právě on, kdo poskytl ochrannou náruč princezně Izeríně, když utíkala před nedobrovolnou svatbou. Stará pověst vypráví, že zámek jejího otce stál v těch místech, kde dnes do krajiny shlíží rozhledna Štěpánka. Odtud prý princezna utíkala se starým sluhou až pod Bukovec, který jí otevřel svoji jeskyni, aby se mohla ukrýt ona, její sluha i poklady, které vzala doma. Marně ji hledali otcovi vojáci. Teprve když na cesty vyrazil krásný mladý princ, kterého měla Izerína už dávno ráda, vystoupila princezna z nitra hory. Aby však byla vyzkoušena síla princovy lásky, strop jeskyně se propadl a celý poklad zasypal. Princ byl ale rád, že našel svoji milou a ze ztráty pokladu si nic nedělal. To vypráví stará pověst. Ale my víme své. Princezna Izerína v Bukovci žije dodnes. Jen už není princeznou, ale vílou a svoje poklady ukryla ve skalách a potocích celých Jizerských hor. Mnoho lidí už je hledalo a někteří je možná i našli, jak o tom svědčí mnohá tajemná znamení vytesaná do skal, ale víle je to jedno. Stará se o celé Jizerské hory a má práce nad hlavu.

NAUČNOU STEZKOU TŘI ISERINY NA BUKOVEC A K RAŠELINIŠTÍM JIZERKY

Jizerka, parkoviště – zastavení č. 1 NS Tři iseriny – Bukovec, lom – Bukovec vrchol – Jizerka centrum, pomník a chata Pyramida – národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky, zastavení č. 13 – po silničce návrat na parkoviště. Celkem 5 km.
Nenáročná vycházka krajem víly Izeríny.

Naučná stezka je značená tvarovými značkami se zeleným pruhem. Začíná na záchytném parkovišti na jižním okraji osady Jizerka. Od čedičového lomu (zastavení č. 3) stoupá jedna její větev strměji na vyhlídkový vrchol Bukovce, druhá větev vrchol bez většího převýšení obchází. Navržená vycházka dále prochází centrem Jizerky a pokračuje až k poslednímu, třináctému zastavení NS. Odtud se vrátíme do výchozího místa.
Připraveno je i prodloužení naučné stezky přes státní hranici (most na Jizeře) a pokračování do polských osad Orle a Velká Jizera. Odtud též název stezky: Tři iseriny – polodrahokamy symbolizují tři zmíněné osady. Byl převzat z titulu stejnojmenné publikace. 

Kovová známka je opravdu umístěna v lomu, v úrovni očí a na bezpečném místě pro děti. Po příchodu do lomu z parkoviště Pod Bukovcem hledejte po levé straně kamenné stěny, asi uprostřed, v úrovni laviček.Nevzdávejte to, místo je Tajemné a musíme si ho zasloužit. Když si nebudete vědět rady, požádejte vílu o pomoc při hledání, vždyť na Bukovci bydlí.  

23.9.2014 15:31:00 | přečteno 7138x | tana
 
Jizerské hory (logo)
Jizerské hory –
Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

468 11 Janov nad Nisou 520 / IČ: 75057760 / info@jizerky.cz / www.jizerky.cz
Liberecký kraj
load