PLCS

Víla Izerína

Kalendář akcí

1.7.2022 17:00 - 2.7.2022

Film Rakeťák

Film RakeťákKino Jas Járy Cimrmana Tanvald
Americký animovaný rodinný film.
1.7.2022 9:00 - 31.7.2022 19:00

Červenec v EKOParku

Červenec v EKOParkuEKOPark Liberec
Program na červenec v EKOParku
1.7.2022

Divadélko na Obřím sudu "Malá mořská víla"

Divadélko na Obřím sudu Všesportovní areál Obří Sud Javorník
Od 1.7.2022 jezdíme lanovkou a v pátek 1.7. jezdíme pro všechny ZDARMA. POZVÁNKA PRO DĚTI: vás a vaše děti zveme 1.7. na loutkové divadelní představení na Obřím sudu "Malá mořská pohádka". Hraje se ve 13.00 a v 15.00 hod. Vstup: ZDARMA.
3.7.2022 20:00

Léto na náměstí - Budulínek

Léto na náměstí - Budulíneknám. Dr. E. Beneše
Pohádka o poslouchání...
5.7.2022 - 26.8.2022

Babylonské léto 2022

Babylonské léto 2022Centrum Babylon
I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.

Kniha

Kniha - Putovani s vilou Izerinou

Místopisná pohádka pro malé i velké

Putování s vílou Izerínou známé regionální spisovatelky Kláry Hoffmanové přináší zajímavé spojení  tradičních vypravěčských postupů s málo známými pověstmi a povídačkami Jizerských hor. Pohádkové motivy z kraje jistě zaujmou naše nejmenší čtenáře, text ovšem ocení především jejich rodiče, kterým kniha nabízí zajímavé tipy na krátké výlety do okolí. Na své si ale přijdou i zapálení milovníci jizerskohorského místopisu.

Příběh ve stylu pohádkového putování Nilse Holgerssona Švédskem vyprávěný v bodrém duchu Krkonošských pohádek se snoubí s tajemnou atmosférou příběhů Boženy Němcové, kde chudí lidé nakonec dojdou svého štěstí. Stejně jako ve švédské populárně naučné učebnici zeměpisu se dvě malé dívky vznášejí na křídlech fantazie – a říkejme jí víla Izerína – nad rodným krajem a dívají se na něj z nové, zajímavější perspektivy.„Holčičkám se zdálo, že se od chvíle, kdy navštívily s Izerínou Bukovec, něco změnilo. Celý svět jim připadal nějak zajímavější, zářivější a barevnější. Naučily se dívat na věci kolem sebe hodně zblízka (...),“ (Putování s vílou Izerínou).

Vyprávění o putování sourozeneckého dua po místech jako jsou Kočičí kameny, Na Čihadle či Čertovy skály vytváří pestrobarevnou mozaiku zeměpisných údajů, lidového vypravěčství i lidských osudů. Prostřednictvím znovu sebraných povídaček poznáváme zapomenutá zakoutí Jizerských hor i málo známé, kouzly opředené postavičky jako byli magie znalý Brechsmied, přízračný Divoký jezdec nebo loupeživý rytíř Dornst.

Místní pověsti nabízejí mimo jiné i vhled do těžkého života horalů. Osudy chudých dívek, kterým víly pomohly k věnu, aby se mohly vdát, obraz matky, která po roce soužení vynáší ze skály plné pokladů jen a jen svoje dítě, i zpodobnění lidí, kteří byli za své dobré skutky odměněni pokladem, ilustrují nejen chudobu kraje a každodenní starosti místních obyvatel, ale i jejich víru v dobrý konec a prosté hodnoty, které jim dovolovaly žít v nepříznivých podmínkách neúrodných kamenitých svahů Jizerských hor.

Kniha je cenným pokusem o znovuvzkříšení oblastních tradic v povědomí lidí místních i těch „z kraje“. Pomáhá Jizerským horám znovu najít svou hrdou podobu kraje houževnatých horalů, odhodlaných poprat se s přírodou o svoje místo na zemi, korunovanou originálními sklářskými výrobky, které se proslavily daleko za hranicí celé české kotliny.

Dominika Pospíšilová

Knihu můžete koupit ve všech dobrých informačních centrech Jizerských hor nebo v e-shopu nakladatatelství BUK: http://www.nabuk.cz/knihy-eshop.html

4.9.2014 14:49:55 | přečteno 5887x | martin.louda
 
Jizerské hory (logo)
Jizerské hory –
Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

468 11 Janov nad Nisou 520 / IČ: 75057760 / info@jizerky.cz / www.jizerky.cz
Liberecký kraj
load