PLCS

Víla Izerína

Kalendář akcí

28.5.2022 13:00 - 25.6.2022 16:30

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)

Návštěva muzea hraček (v sobotu opět otevřeno)Muzeum hraček Jablonec nad Nisou
KVĚTEN - ČERVEN 2022 je v muzeu hraček otevřeno každou sobotu od 13:00 do 16:30 hodin.
28.5.2022

Má to smysl!

Má to smysl!Zoologická zahrada Liberec
Má to smysl – …chránit, pomáhat, vzdělávat, bavit…i poznávat. Seriál smyslů plných komentovaných prohlídek v Zoo Liberec! Tři soboty, kdy se dozvíte něco navíc o smyslech zvířat. Speciální komentované prohlídky zoo se smyslovým zážitkem. To si nenechte ujít, to tu ještě nebylo. Rezervace nutná.
28.5.2022 10:00

Dětský den

Dětský denStráž nad Nisou
Hřiště u Sokolíka: 10:00-11:30 dětská show se skupinou Pája papagája / 11:30-14:30 soutěže, skákací hrad, skluzavka, ukázka hasičské techniky, střelba ze vzduchovky / 14:30-15:00 ukázka výcviku psů.
28.5.2022 10:00

Kašpárek a Pán Bažin

Kašpárek a Pán BažinDům dětí a mládeže Liberec - DDM Větrník
Loutkové divadlo Spojáček vás srdečně zve na poslední představení této sezóny "Kašpárek a Pán Bažin" v Domě dětí a mládeže Větrník.
28.5.2022 15:00

Kouzla nejsou žádné čáry

Kouzla nejsou žádné čáryDivadélko Magické sklepení
Zábavný kouzelnický program pro rodiče s dětmi od 6 let. Zakouzlí si dospěláci i děti. Stačí jen přijít. Rezervace vstupenek a info: 603831256.

Kniha „Devatero řemesel v říši víly Izeríny“

Devatero řemesel v říši víly Izeríny, autor: Turistický region Jizerské hory

Turistický region Jizerské hory by vám dnes chtěl představit knihu s názvem „Devatero řemesel v říši víly Izeríny. Jedná se o volné pokračování prvního dílu „Putování s vílou Izerínou“, tentokrát se zaměřením na jizerskohorská tradiční nebo již zapomenutá řemesla, která se nám pomalu vytrácejí z denního života. Autorkou textů je opět naše regionální spisovatelka Klára Hoffmanová, o doprovodné kresby se postarala výtvarnice Líba Novotná. Grafické úpravy dokončil Ondřej Dostál a Jablonecká tiskárna, která také knihu vytiskla.

Tato kniha spatřila světlo světa dne 4. října 2014 na Dětském dni na Jizerce, kde byla slavnostně pokřtěna za účasti autorek a víly Izeríny. Kmotry se stali pan Pavel Byron z Muzea Jizerských hor a pan Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, který křtěnou knihu poctil dalším významným okamžikem, když na ni položil úlomek měsíčního kamene.

Věříme, že tento „druhý“ díl předá svým dětským čtenářům přesně to, o co jsme se snažili. Poutavé povídání o tajemstvích starých řemesel, o těžkém horském životě a tradici, bez které není možné budovat vztah k místu, jazyku a zemi.

Publikace formátu A5 o 90 stranách vyšla v celkovém nákladu 2 000 ks, uzavírá ji strana s poděkováním všem, kteří její vydání podpořili. V průběhu měsíce října a listopadu bude kniha distribuována do informačních center, kde si ji budete moci za doporučenou prodejní cenu 130 Kč zakoupit.

Přidáváme recenzi:

Další příběhy víly Izeríny

Pokračování vyprávění o přátelství dvou malých holčiček a víly Izeríny přináší čtenářům další zajímavosti ze života obyvatel Jizerských hor. Dobrý duch leckdy krutých vrchů seznamuje děti s řemesly, díky kterým se místní protloukali v kraji, kde se samo od sebe nic neurodí ani jen tak nenajde, který je ale krásný a naprosto jedinečný.

Dívat se na život horalů jako na „protloukání“ je ovšem velmi zjednodušené. Autorka se vrací k tradici místních sklářů, jejichž umění přesáhlo hranice naší země a dodnes patří mezi světové pojmy. Vždyť místní bižuterii, které je v nové sbírce příběhů věnováno hned několik kapitol, figuruje dokonce na zaoceánských trzích a prošacujeme-li turisty opouštějící Prahu, u velké části z nich nalezneme alespoň skromnou šňůrku skleněných korálí, draze nakoupených pod značkou „typical Czech“ a „hand made“.

Právě posledně zmíněné skleněné korále jsou poměrně věrným obrazem života v Jizerských horách. Vznikly víceméně náhodou, v porovnání se šperky ze zlata a drahých kamenů musely na počátku své existence budit úsměv na rtech vyznavačů tradičních hodnot, nakonec však díky své jednoduché kráse a originalitě našly místo ve šperkovnici snad všech žen v západním světě. Přesto ti, kdo stáli u jejich zrodu, a zejména jejich děti, si často ani neuvědomují jejich pravou hodnotu a při pohledu na zmíněné turisty nakupující drahé šmuky v pražské Celetné ulici si jen ťukají na čelo. Stejné je to i s povědomím o významu lidí z Jizerských hor. Nemůžeme se pyšnit Nobelovými cenami, zápisy v UNESCO nebo nějaké knize rekordů, ani turisté obvykle nevědí, kde by měli Jizerky hledat. Přesto patří tyto hory do českého místopisu a představují jednu z chloub České republiky.

Vedle tradičního sklářství se čtenáři dozvídají i o dalších povoláních nezbytných pro chod sklářské výroby, jakými jsou smolaři, uhlíři nebo kolomazníci. Děti se formou zábavných příběhů naučí něco z historie řemesel, seznamují se s jejich patrony a poznávají každodenní rutinu s nimi spojenou. Na své si ale přijde i dospělý čtenář, který si zde může oživit terminologii: čemu říkali uhlíři král, jak se jmenují jednotlivé druhy skleněných korálek nebo co je to svalák? Stranou nezůstávají ani romantičtější zaměstnání, jakými jsou bezpochyby pašerák nebo ptáčník.

Nová vyprávění víly Izeríny představují publiku každodenní život obyvatel Jizerských hor a zasazuje jeho význam do širšího kontextu. Dětem, ale i jejich rodičům, se připomínají místní tradice i kus historie regionu. Protože ten, kdo zná dobře své kořeny a umí si jich vážit, dokáže stvořit smysluplnou budoucnost pro sebe, své blízké i celý svůj kraj.

Dominika Rýparová

Přejeme všem mnoho příjemných chvil s novou knihou a krásný podzim v našich Jizerských horách,


14.10.2014 11:07:26 - aktualizováno 6.10.2015 23:34:33 | přečteno 2583x | vanvleet
 
Jizerské hory (logo)
Jizerské hory –
Turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

468 11 Janov nad Nisou 520 / IČ: 75057760 / info@jizerky.cz / www.jizerky.cz
Liberecký kraj
load